
2021-05-31
Nya stålpriser 2021-05-31
Ytterligare prishöjningar
Det här skulle i ett normalläge varit vår prisinformation för juni. Det normala skulle också varit en måttlig justering av våra priser. Men stålmarknaden är fortsatt volatil med stora prishöjningar och täta förändringar. Därför kan vi inte heller lova att dessa priser står sig juni ut.
Produkterna rör sig i olika faser. Det som har förändrat sig mest fram till idag är plåt och rörprodukter som till stor del är malmbaserade. Nu ökar också priserna på långa skrotbaserade produkter och rostfritt i en snabbare takt.
Några ljusningar för en stabiliserad marknad ser vi inte den närmaste tiden. Obalansen mellan utbud och efterfrågan ser snarare ut att öka än att minska. Det tar tid att öka volymerna i stålproduktionen och med glapp i råvarukedjorna är marknaden överhettad.
Finns det något vi kan hjälpa dig med eller om du har frågor kring din materialförsörjning så tveka inte att ta prata med din säljkontakt hos oss.
Våra prisändringar är enligt följande:
Du hittar våra uppdaterade priser här
GRUPP | PRISÄNDRING 2021-05-31 |
Balk | +10% |
Stångstål | +13% |
VKR | +2% |
KKR / KCKR | +3% |
Precisionsrör | +13% |
Rör SMS/tuber | +15% |
Kallvalsad plåt | +5% |
Belagd plåt | +5% |
Varmvalsad plåt | +12% |
Grovplåt | +10% |
Grovplåt slit- & höghållfast | +10% |
Armering stål | +10% |
Armering nät | +7% |
Specialstål: | |
Kalldraget stål | +15% |
Centerlesslipad stång | +15% |
Automatstål | +15% |
Olegerad stång | +15 till 18% |
Mikrolegerad stång | +15% |
Seghärdningsstål CrNi/Cr | +4% / +5 till 10% |
Sätthärdningsstål | +7% |
Stränggjutsgods | +5% |
Rostfritt & aluminium | |
Plåt 1.4301 (baspris) | +10% |
Plåt 1.4404 (baspris) | +8% |
Aluminiumplåt | oförändrat |