
2021-09-02
Nya stålpriser 2021-09-02
Nya priser för armering, rostfritt och aluminium
Vi går in i hösten med en lite lägre aktivitet i prisutvecklingen. Men några produkter sticker ut med stora förändringar i priset på grund av kapacitetsbrist.
För armering så har vi en stor höjning på nät. Det råder brist på valstråd i Europa på grund av importrestriktioner. Det gör att producenterna inte kan köra sin produktion av nät för fullt och att tillgången i en stigande byggkonjunktur blir för liten. Detta driver upp priset.
För rostfritt och aluminium så drivs priserna både av en ökad efterfrågan och stigande priser på råvaror och legeringar. Producenterna klara inte av att möta upp på denna efterfrågan vilket ger mycket långa leveranstider och stigande priser.
Finns det något vi kan hjälpa dig med eller om du har frågor kring din materialförsörjning så tveka inte att ta prata med din säljkontakt hos oss.
Våra prisändringar är enligt följande:
Du hittar våra uppdaterade priser här
GRUPP | PRISÄNDRING 2021-09-02 |
Balk | oförändrat |
Stångstål | oförändrat |
VKR | oförändrat |
KKR / KCKR | oförändrat |
Precisionsrör | oförändrat |
Rör SMS/tuber | oförändrat |
Kallvalsad plåt | oförändrat |
Belagd plåt | oförändrat |
Varmvalsad plåt | oförändrat |
Grovplåt | oförändrat |
Grovplåt slit- & höghållfast | oförändrat |
Armering stål | +1% |
Armering nät | +10% |
Specialstål: | |
Kalldraget stål | oförändrat |
Centerlesslipad stång | oförändrat |
Automatstål | oförändrat |
Olegerad stång | oförändrat |
Mikrolegerad stång | oförändrat |
Seghärdningsstål CrNi/CrMo | oförändrat |
Sätthärdningsstål | oförändrat |
Stränggjutsgods | oförändrat |
Rostfritt & aluminium | |
Plåt 1.4301 (baspris) | +16 |
Plåt 1.4404 (baspris) | +15 |
Aluminiumplåt | +3% |